Vyrobit kvalitní šindele není jen tak...

...IKO svůj výrobní postup ladí do nejmenších detailů. ...už více než 65 let a ve svých 12 závodech na výrobu šindelů po celém světě...

 

Suroviny

Vstupy, které je nutné pro výrobu kvalitních šindelů použít, si IKO vyrábí ve vlastních výrobních závodech. Kvalitní a pevná nosná vložka ze skleněných vláken, která zajišťuje stabilitu asfaltu a celého šindele, je vyráběna v jednom ze dvou závodů IKO v severní Americe.

Kámen, který je použitý na vrchní straně šindele, je těžen v lomech IKO v Kanadě. Kamenný keramizovaný granulát je barven a v pecích se barva zapéká při teplotách 850°C tak, aby se v čase barva nemohla měnit. IKO vlastní patent na unikátní barvení kamenného granulátu, které zajišťuje jeho stálobarevnost po desítky let a omezuje tvorbu mechů a lišejníků.

Asfalt je nakupován od zpracovatelů ropy v poblíž výrobním závodům. Úprava (modifikace) asfaltu je ale prováděna pod přísným dohledem ve výrobním závodě a ve výrobě je použit jen vysoce upravený asfalt, který splňuje přísné normy a na střeše odolá teplotám od -50°C do +120°C po desítky let.

JAK A Z ČEHO SE CAMBRIDGE VYRÁBÍ

Asfalt - přírodní voděodolný materiál

Asfaltové kanadské šindele Cambridge nové generace jsou vyrobeny z asfaltu. To je nejlepší přírodní voděodpudivý a hydroizolační materiál. Asfalt používali k zastřešení již staří Mayové nebo Egypťané. I v dnešní době je asfalt nepřekonaným materiálem a díky svým výborným hydro-izolačním vlastnostem je používán k zastřešení plochých a i šikmých střech. Asfaltové šindele Cambridge využívají výhod tohoto přírodního materiálu.

Kvalitně zpracovaný asfalt odolávající teplotám od -50° C do +125°C

Velmi důležitá je speciální úprava asfaltu, která je chráněným technologickým postupem firmy IKO při výrobě šindelů. Jeho výsledkem je významné zlepšení odolnosti šindelů vůči vysokým teplotám, které se v letních měsících na střechách vyskytují.

Během procesu výroby probíhá ve speciálním výrobním zařízení přísně kontrolovaná, více než 10 hodinová chemická reakce. Za použití bitumenu, plynného O2, fluxačního oleje a akcelerátoru (FeCl2) a při neustálé kontrole teploty celého procesu, zde mění asfalt svoji přírodní strukturu a po přidání mikrozrnného pudrovaného CaMg(CO3)2 je dosaženo extrémně vysokého bodu tání šindele – až +125°C! Tak je eliminováno nebezpečí stékání asfaltu ze střech za vysokých letních teplot, kdy se povrch krytiny může rozpálit na teploty až kolem 100° C.

Odolná nosná vložka ze skelného vlákna

Laminované šindele Cambridge jsou vyráběny na extrémně trvanlivé vložce ze skelného vlákna. Skelné rouno je vyráběno přímo v závodech IKO, takže jeho kvalita je pod neustálou kontrolou. Mnohaleté zkušenosti ukázaly, že šindele z evropské produkce IKO bez problémů snáší a odolávají nejen proměnlivým podmínkám středoevropského klimatu, ale výborně se hodí i do pouštních oblastí v Arábii nebo do chladných oblastí za polárním kruhem v Kanadě.

Vrchní kamenný granulát - dlouhodobě stálobarevný s vysokou přilnavostí

Pro životnost i vzhled šindele je mimořádně důležitá jeho vrchní vrstva – kamenný granulát. Ten tvoří barevný design střechy a zároveň chrání jádro s asfaltem a skelnou nosnou vložkou před negativními vlivy UV záření. Kvalita IKO kamenného granulátu je léty prověřená. IKO dováží granulát do svých evropských závodů z vlastních lomů a výrobních zařízení. Důvodem je nekonečná stálobarevnost a shoda odstínů. Ve vybraných lomech se kámen těží a drtí na požadovaný tvar. Následně je obarven a barva je zapečena do kamene při teplotách přes 850°C. Kolem obarveného kamene tak vzniká keramický obal, který nedovoluje jakékoliv změny barvy po další desítky let.

Samolepící vrstva a samolepící body pro dokonalé slepení

Celoplošně samolepící vrstva u šindelů Cambridge Xtreme 9,5°, nebo samolepící body u šindelů Cambridge Xpress zajišťují slepení šindelů k sobě navzájem po instalaci na střeše a vytvářejí tak jednolitou střešní vrstvu po celé střeše. Samolepící vrstva i samolepící body jsou vytvořeny z SBS modifikovaného asfaltu, který je vyráběn ve výrobním závodě IKO.  Samolepící vrstva je nanesena na zadní straně šindelů a je překryta tenkou plastickou fólií, kterou je nutné před instalací odstranit. Samolepící vrstva šindelů Cambridge Xtreme 9,5° je aktivována při teplotě cca. +5 °C, tzn. že šindele se k sobě začnou lepit, pokud jsou vystaveny této teplotě. Samolepící body na šindele Cambridge Xpress jsou naneseny na zadní straně šindele a aktivují se u teploty cca. +40 °C, tzn. přilepí se k šindelům, které leží pod nimi, při vystavení silnějšímu slunečnímu záření.

Výrobní postup

Jednotlivé vstupy se postupně používají při výrobě šindelů. Celá linka je plně automatizována, aby byla zajištěna rychlá a plynulá výroba bez možnosti chyb způsobených lidským zapřičiněním.

IKO investovalo více než miliardu Kč a postavilo nejmodernější výrobní závod na světe v Senici, blízko českých hranic, kde použilo své nejnovější know-how a postupy ve výrobě šindelů. Linka na výrobu šindelů, která je postavena v tomto výrobním závodě IKO, je nejnovějším výstřelem techniky při výrobě asfaltových šindelů.

Ve videu níže se můžete podívat na jednotlivé fáze výroby šindelů:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video