Lehká střecha pro Vaši střechu? Která je ta pravá?

Potřebujete lehkou střešní krytinu? Uvažujete o plechové střeše? Pokud chcete jen a jen plechovou střechu, tak už dále nečtěte, protože tento článek není pro Vás.

Pokud hledáte lehkou střešní krytinu, která dlouho vydrží (přežije většinu levných plechů), je k dostání za rozumné peníze a vypadá super, pak je tento článek právě pro Vás...

To nejdůležitější na začátek: CENA!

Šindele Cambridge jsou ve všech ohledech skvělou střešní krytinou (o tom ale níže). Nejdříve se ale podívejte, na kolik Vás nová střešní krytina se zárukou 25 let, resp. 30 let vyjde:

Níže v tabulce jsme pro Vás udělali příkladový výpočet ceny šindelů a příslušenství, které budete potřebovat na standardní  sedlovou střechu o ploše 100 m2:

* Cena Cambridge je ponížena o slevu 25% z ceníkových cen. Tuto cenu získáte stažením voucheru u prodejců IKO. Voucher ke stažení zde. Standardní ceníková cena je 276 Kč/m2. Kompletní ceník ke stažení zde.

Ceny v tabulce jsou uvedeny bez DPH. Při nákupu zboží fyzickou osobou je uplatňována sazba DPH 21%. Při nákupu řemeslníkem (plátcem DPH) a zabudování do stavby je uplatňována sazba DPH 15%.

Celková cena střešní krytiny včetně nutného příslušenství na 100 m2 střechu je 36 866,20 Kč.

Individuální množství materiálu si můžete spočítat ve výpočtovém programu (zde). Najděte si nejbližšího prodejce šindelů k vám zde.

Šindele Cambridge? Co to je a co nabízí?

Šindele jsou lehká střešní krytina, která se díky svým vlastnostem ve světě používá již více než 100 let a u nás více než 30 let.

Společnost IKO, výrobce šindelů Cambridge, má dlouhou tradici ve výrobě šindele: od roku 1952, ve svých 13 závodech po Evropě a Severní Americe.

Páteří IKO šindelů je nosná rohož ze skleněného vlákna, na kterou se ve vrstvách nanáší bitumen a na vrchní část barevný granulát. Tato skelná rohož je velmi odolná, neporézní, dokonale vodě odolná a  nemění tvar ani vlivem tepla, ani vlivem vlhkosti. Díky tomu odolávají šindele na skelné nosné vložce i extrémním vlivům počasí.  

Více o samotné výrobě šindelů se dočtete zde.

Šindele IKO Cambridge jsou novou generací střešní krytiny. Jedná se o laminované dvouvrstvé šindele, to znamená, že jsou vyrobeny ze 2 částí, a oproti klasickým šindelům mají rychlejší aplikaci, minimální odpad, vzhled 3D imitace štípaného kamene a jsou nejodolnější na střeše proti vodě a větru. Vyrábí se ve 2 typech, každý v širokém spektru barev:

 • Cambridge Xpress – pokládka možná od 14° až po 85°
 • Cambridge Xtreme 9,5° – zadní plocha je celoplošně samolepivá a díky tomu je pokládka možná od 9,5° až po 90°

Výrobce IKO poskytuje na šindele Cambridge Xtreme 9,5° celkovou záruku v délce 30 let a na šindele Cambridge Xpress v délce 25 let.

Šindele Cambridge je možné sehnat téměř v každých střešních speciálkách (nejbližšího prodejce naleznete kliknutím zde) a díky voucheru na ně získáte slevu ve výši 25% z ceníkových cen (Xpress Vás tak bude stát od 198 Kč/m2, Xtreme 9,5° pořídíte za 221 Kč/m2 - ceny bez DPH)

Jak se šindele Cambridge instalují?

Šindele se přitloukají hřebíky do záklopu z prken nebo OSB desek. Každý šindel je překryt dalším šindelem, čímž je zajištěna dokonalá voděodolnost. Šindele Cambridge mají největší překryv mezi šindeli a kryjí tak dokonale místo, kde jsou natlučeny hřebíky. Díky asfaltu se šindele k sobě navzájem slepí, a tím je zajištěna dokonalá nepropustnost vody. Navíc je střecha chráněná dvojí vrstvou šindelů.

Instalace šindelů je velmi jednoduchá a zvládne ji svépomocí i šikovný kutil.

V případě, že střechu pokládá profesionální pokrývač, bude si za montáž střešní krytiny účtovat obdobné peníze, jako za jakoukoliv jinou střešní krytinu. Ceny prací se liší dle lokalit a složitosti střechy. Je tedy vždy nutné poptat cenu prací přesně pro Vás.

Pokrývače ve Vašem okolí Vám pomůže vyhledat Google, Seznam nebo Seznam pokrývačů IKO.

IKO Cambridge v barvě 50 - Harvard Slate

POUKAZ NA SLEVU 25%

Srovnání šindelů Cambridge s lehkými velkoformátovými plechy

Cena střešní krytiny

Cena šindelů Cambridge je cca. 200 Kč/m2 bez DPH (po slevě voucherem). Cena nejlevnějších plechů je cca. 160 Kč/m2 bez DPH. K ceně plechu je potřeba připočítat cenu vrutů, kterými se plechy přišroubovávají do laťování. Cena jednoho vrutu s podložkou se pohybuje kolem 5 Kč a do m2 jich je potřeba cca. 6-10 ks/m2. Rázem se tak cena nejlevnější plechové krytiny pohybuje na úrovni 210 Kč/m2. Dále je nutné připočítat různé detaily, jako jsou hřebenáče, lišty, apod.

U nejlevnější plechové krytiny očekávejte ovšem záruku v délce 2, 5-ti nebo 10-ti let (a to o ni ještě musíte většinou požádat, aby Vám byla aktivována a platila - více o zárukách níže).

Cena záklopu

Šindele potřebují pro instalaci záklop z dřevěných latí nebo OSB desek. Díky záklopu je střecha bytelnější, pochozí a odolná oproti velkým nánosům sněhu a silným vichrům. Zároveň záklop stojí více peněz než laťování, do něhož se instalují plechové krytiny (rozdíl cca. 5000 Kč na plochu 100 m2). Laťování je levnější, neumožňuje ale pochůznost střechy a je téměř nemožné jakkoliv střechu opravit, když dojde k jejímu poškození.

Cena odpadu a odřezků

Šindele Cambridge jsou téměř bezodpadovým materiálem. Každý detail je možné vyřešit přímo na střeše přesným zaříznutím šindelů. Naopak velkoformátové plechové krytiny vytvářejí relativně velké množství odpadu. U složitých střech s valbami a úžlabími se může u plechových střech "vyhodit" až 30% materiálu, který ale musí majitel zaplatit:-(

Instalace a překrytí

Šindele Cambridge patří ke krytinám, které se snadno a rychle instalují. Velkoformátové plechové krytiny se instalují ještě snadněji a rychleji.

ALE! Kdežto u šindelů je každý hřebík překryt šindelem nad ním, je velkoformátová plechová krytina prošroubována stovkami vrutů, které jdou vidět a kolem nichž teče během deště voda. Podívejte se na obrázky.

Barvy a barevná stálost

Šindele Cambridge jsou nabízeny v sedmi barevných odstínech. U šindelů je k dosažení barev použito keramizovaného kamenného posypu. Barva je do kamenného posypu zapečena při teplotě 850°C, takže je nemožné, aby měnila svůj vzhled.

Plechové krytiny nabízejí spoustu různých barev. Jelikož se ale většinou barvy na plechy nanášejí nástřikem, může časem docházet (a dochází) k různým barevným odchylkám nebo k odlupování barvy.

Záruka a životnost

Šindele Cambridge mají 15 let Platinovou záruku a 30 let celkovou záruku (25 let Cambridge Xpress). Pokud dojde během platinové záruky k zatečení vadou šindele, IKO jako výrobce, nahradí nejen střešní krytinu, ale i zaplatí všechny práce spojené s pokládkou nové střechy. Po skončení Platinové záruky platí stále záruka na materiál. Počet reklamací na šindele Cambridge je výrazně pod 1%. Očekávaná životnost šindelů Cambridge je na úrovni 40-50 let.

Výrobců velkoformátových plechů je několik. Většina výrobců nabízí záruky na úrovni zákonných 2 let. Někteří výrobci nabízejí i delší záruky, často je nutné si o záruku speciálně požádat a v případě, že si majitel o delší záruku nepožádá, platí jen zákonná záruka. Delší záruky "bez háčků" poskytují renomovaní výrobci plechových krytin, ale ceny takových krytin jsou pak většinou výrazně vyšší. Očekávaná životnost nejlevnějších plechů je do 30 let, kvalitnější vydrží déle.

Aplikace při nízkém sklonu a složité detaily

Velkoformátové střešní krytiny je možné instalovat od 14°. Ovšem jen v případě, že je použit jeden pás plechů od okapu k hřebeni. Pokud se plechy nad sebe skládají, je nutné mít strmější sklon střechy.

Obrovskou výhodou šindele Cambridge Xtreme 9,5° je, že se může instalovat od sklonu 9,5°. Šindele Cambridge Xpress pak od sklonu 15°. Atypický tvar střechy, vikýře, volská oka, úžlabí a další složité detaily nejsou pro šindele Cambridge žádnou překážkou, ale naopak snadným řešením.

Pochůznost, krupobití a kondenzace

Šindele Cambridge jsou díky instalaci na plný záklop jednoduše pochozí. Velkoformátové plechové krytiny jsou nepochozní a neexistuje téměř žádná varianta, jak se po takové střeše pohybovat, aniž by zůstala nepoškozeno a nezdeformována.

Krupobití může snadno poničit plechové krytiny. Šindelové střechy odolávají díky instalaci na plný záklop kroupám ze všech krytin nejlépe.

Plechové krytiny vykazují silnou kondenzaci na spodní straně. Spodní strana plechu je při rozdílných teplotách v zimě velmi často vystavena nadměrné vlhkosti vzniklé z kondenzace, a ta může vést k tvorbě rzi a prorezivění. Šindele jsou při správné instalaci téměř bez možnosti vzniku kondenzace.

Lehkost materiálu

Plechové krytiny jsou extrémně lehké a je to jednou ze zásadních výhod plechových krytin. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 5 kg/m2. Šindele Cambridge patří též mezi lehké střešní krytiny s hmotností cca 12 kg/m2. Jsou těžší než plechy, ale stále 3 x lehčí než tašky a unese je tak každá střešní konstrukce.

Dostupnost, poradenství a další

Šindele i plechy je možné bez větších problémů koupit ve stavebninách nebo v nejbližší střešní speciálce. Zde Vám poskytnou nejen služby spojené s prodejem, ale také poradenství a své znalosti a zkušenosti s tou kterou střešní krytinou. V případě dotazů se můžete obrátit na výrobce, kde by Vám měli fundovaně odpovědět i na ty nejzapeklitější dotazy, které můžete mít.

Shrnutí: Co můžete použitím šindelů Cambridge získat?

 • Dlouhou záruku osvědčeného výrobce
 • Super cenu + voucher na 25% slevu
 • Platinovou záruku 15 let
 • 30 letou produktovou záruku
 • Lehkou střešní krytinu cca 12kg/ m2
 • Extrémní odolnost vůči počasí + pochůznost střechy
 • Variabilitu střechy s možností pokládky od 9,5° a 90° na jakkoliv složitý tvar střechy
 • Minimum prořezu, čímž ušetříte
 • Dokonalé překrytí hřebíků

Pokud Vás cokoliv zajímá anebo jste nenašli odpověď na Vaše otázky v našem článku, klidněte, mailujte marcela.krajcova@iko.com nebo volejte 733 736 046. Bude nám potěšením!

CENÍK, VIDEONÁVODY A DALŠÍ DOKUMENTY KE STAŽENÍ

Výpočtový program

Spočítejte si, kolik šindelů Cambridge budete potřebovat  na Vaši střechu a jaké další příslušenství bude potřeba.

Katalog výrobků IKO

Ucelená nabídka všech šindelů z produkce IKO včetně příslušenství a ceníku.

Odvětrání střechy

Informace, jak správně navrhnout ventilaci střechy a jak instalovat odvětrání ve vrcholu střechy.

Technické výkresy a detaily řešení na střeše

Podívejte se, jak vyřešit jednotlivé detaily na střeše a jak správně navrhnout skladbu střechy.

Video návod instalace šindelů Cambridge Xtreme 9,5°

V projektu svépomocí.cz jsme ukázali, jak je možné si na střechu položit šindele Cambridge Xtreme 9,5° svépomocí.

Video návod instalace šindelů Cambridge Xpress

Na youtube jsme vytvořili dokonale přehledný návod na instalaci šindelů Cambridge Xpress.

Ceník výrobků IKO

Doporučené maloobchodní ceny výrobků IKO ke stažení.

Jsou všechny šindele bezproblémové?

I šindelové střechy mohou vykazovat problémy. Přečtěte si, na co si dát pozor při výběru šindelů a čemu se vyvarovat. Za více než 30 let, co se šindele u nás prodávají, a za více než 100 let, co se šindele vyrábějí, se přišlo na docela dost věcí...

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Pokládka šindele svépomocí - zkušenosti stavebníka

Chcete si pokrýt šindelem Cambridge vlastní střechu? Není to žádná velká věda a určitě se to dá…

Celý článek

Když střecha nemá dostatečný sklon

Mnohé pultové střechy nebo přístřešky nemají dostatečně velký sklon, aby se na ně mohla použít jakákoliv krytina…

Celý článek

Jak rekonstruovat eternitové střechy pomocí šindele Cambridge

Eternitové střechy budou v následujících letech dosluhovat. Jak takovou střechu rekonstruovat, aby se vytvořila nová střecha, která…

Celý článek